لامپ مادون قرمز

 به لامپ هایی گفته می شود که با روشن شدن از خود اشعه مادون قرمز (فرو سرخ) ساطع می کنند (اشعه ای که هنگام در معرض نور خورشید بودن دریافت میکنیم و به صورت گرما آن را حس می کنیم).اصطلاحا به آن ها، لامپ های حرارتی نیز گفته می شود.هرچه حرارت آن ها بیش تر باشد اشعه بیش تری تولید می کنند.

تابش فروسرخ، زیرسرخ یا مادون قرمز در علم فیزیک به قسمی از طیف امواج الکترومغناطیسی گفته می‌شود که طول موج آن‌ها بلندتر از نور مرئی و کوتاه‌تر از امواج رادیویی است. امواج فروسرخ در بازهٔ بسامدی ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۴۲۸ تراهرتز و طول موج ۱ میلی‌متر تا ۷۰۰ نانومتر قرار می‌گیرند.

کاربرد: در این قسمت به کاربرد های مختلف لامپ های مادون قرمز اشاره می کنیم.در نظر داشته باشید که توان مصرفی با توجه به کاربرد آن ها متغیر است.مثلا برای تامین گرمایش مرغداری ها، لامپ 250w مناسب است.

کاربرد ها : در صنعت -تامین گرمایش در فضاهای باز-تامین گرمایش مراکز پرورش دام و طیور-در علم شیمی (اندازه گیری دی اکسید گوگرد موجود در هوا برای تشخیص میزان آلودگی) -در درمان های پزشکی 

یکی از بهینه ترین روش های تامین گرمایش محیط پرورش دام و طیور استفاده از لامپ مادون قرمز که در عکس زیر مشاهده می کنید.


در دوربین های دید در شب حرارتی هم از اشعه مادون قرمز استفاده می شود.اجسام گرم از خود اشعه مادون قرمز تولید می کنند مثلا بدن انسان، از خود مقداری گرما در فرم مادون قرمز ساطع می کند، دوربین های دید در شب با استفاده از تصویر برداری حرارتی این حرارت را تشخیص داده و بدین طریق شما می توانید در تاریکی حرکت این اجسام را مشاهده کنید.


استفاده درمانی 

درمان با اشعه (IRT)

طول موج مادون قرمز به عنوان گرمای ملایم دسته بندی می شود. اما در  آزمایشات علمی ثابت شده است که در عرض چند دقیقه می تواند به عمق بافت نفوذ کرده و 4 برابر باعث گردش خون بیشتر، اکسیژن رسانی بهتر و هیدراته شدن بهتر  در بافت مورد نظر شود.در نتیجه جریان خون بیشتر باعث می شود سلول های ایمنی  سریع تر حرکت کرده و موجب کاهش درد و تسریع بهبود در بافت آسیب دیده شوند.

بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی درمان با اشعه IR در محیط های بی خطر ضرری ندارد.اما استفاده غیرتخصصی از این اشعه می تواند موجب آسیب حرارتی (سوختگی و علائم آن) ریزش پوست و...شود در انتهای نوشته می توانید عوارض و خطر های استفاده بدون آگاهی را مطالعه کنید.همچنین محققان درمان با اشعه IR را در بهبود لک های پوستی ، چین و چروک های پوستی  و تسریع در درمان زخم موثر دانسته اند. (RED LIGHT THERAPY)

از لامپ های IR در فیزیوتراپی هم استفاده می شود به گونه ای که باید بر روی پایه ای ثابت با فاصله ی مناسب بر روی قسمت مورد نظر پرتو ساطع کنند تا باعث بهبود شوند.برای تسکین درد از لامپ های با توان 150W با فاصله 38 تا 25 سانتی متری به صورت تابش موضعی استفاده می شود.

برای کاهش ریزش مو در خانم ها و آقایان - تسریع بخش رشد موی سر

لامپ مادون قرمز می تواند عفونت هایی را که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم مانده اند از بین برده و یا بهبود آن را تسریع بخشد.

برای تسکین درد: دردهای عضلانی - درد مفصل - درد های عصبی - درد ستون فقرات

ترمیم زخم های دیابتی -  کاهش چین و چروک و افتادگی، روشن شدن رنگ پوست ،عفونت های پوستی - آکنه - جوش - سوختگی - گردش خون (درمان واریس و ورم های عضلانی)


عوارض و خطر ها و نکات مهم هنگام استفاده از این لامپ ها

اگرچه محققان ثابت کرده اند که درمان با مادون قرمز عوارض جانبی و ضرر آنچنانی ندارد اما باید هنگام استفاده از آن ها به نکات زیر توجه کرد.

* تابش مادون قرمز می تواند قرمزی موقتی بر روی پوست ایجاد کند، اما بعد از چند ساعت از بین می رود.
* در صورت استفاده بیش از حد و رعایت نکردن دستور العمل ،بیش ترین خطر پوست و چشم شما را تهدید می کند.
* هنگام استفاده در اطراف سر و صورت از عینک ایمنی با شیشه جذب مادون قرمز استفاده کنید برای جلوگیری از سوختگی فاصله را به طوری رعایت کنید که گرما احساس شده قابل تحمل باشد و به هیچ وجه بیش تر از 10 دقیقه در معرض تابش نباشید.

* در 24 ساعت اول آسیب دیدگی از این درمان استفاده نکنید چون ممکن است التهاب را افزایش دهد.

* هنگامی که در معرض تابش این لامپ ها هستید از روغن و لوسیون برای چرب کردن پوست خود استفاده نکنید چون چربی موجود در آن ها با گرم شدن باعث ایجاد اگزما یا سوختگی می شود.

* در بیمارانی که دچار سرطان پوست هستند منع مصرف دارد چون باعث تشدید آن می شود.

* بدنه ی این لامپ ها بسیار داغ است برای جلوگیری از تماس با بدنه ی این لامپ ها از CLAMP های مخصوص با سرپیچ سرامیکی استفاده می کنند.


خرید لامپ مادون قرمز - لامپ مادون قرمز برای گرمایش - لامپ مادون قرمز برای مرغداری - فروش لامپ مادون قرمز