فاکتورهای مهم برای انتخاب یک چراغ مناسب عبارتند از : کاربرد - ارتفاع سقف - کیفیت محصول - ظاهر چراغ - شرایط آب و هوایی محیط

کاربرد: مهمترین فاکتور در انتخاب چراغ کاربرد آن است.اینکه درفضای بیرون (outdoor) نصب می شود یا در محیط داخلی (indoor)  (محیط اداری،مسکونی و یا فروشگاهی)  همه و همه در انتخاب ما تاثیر مهمی دارند.

مثلا در فروشگاه ها بسته به کاربرد آن ها به دو نوع نور احتیاج داریم 1- نور محیطی 2 - نور موضعی 

نور محیطی: همان طور که از اسمش پیداست، روشن کننده ی محیط است.

 نور موضعی: روشنایی دادن به اجناس به صورت موضعی (چراغ های ریلی در بوتیک ها - چراغ های استفاده شده در ویترین ها )

ارتفاع سقف: هرچه ارتفاع بیشتر باشد باید چراغ با توان بالاتری انتخاب کنیم. معمولا در داخل محیط های مسکونی از نور یکنواخت استفاده میکنند. برای انتخاب چراغ برای سرویس بهداشتی و حمام هم در صورتی که چراغ ها در معرض بخار آب باشند ، از چراغ های IP دار (Ingress Protection) استفاده میکنند.هر چه IP چراغ بالاتر باشد مقاومت بیشتری نسبت به نفوذ بخار و آب دارد.

کیفیت محصول: اینکه طول عمر مناسبی داشته باشند، از قطعات با کیفیتی ساخته شده باشند (مثل ماژول) ،خدمات پس از فروش مناسبی داشته باشند همه و همه رابطه ی مستقیمی با کیفیت محصول دارد.

ظاهر چراغ: زیبایی ظاهری و جنس ساخته شده بدنه ی آن ها هم برای مصرف کننده ها مهم است چون در طراحی های مدرن امروزی در معماری توجه خاصی به آن می شود.

ضریب نمود رنگ: در محیط هایی که رنگ اجسام برای مصرف کننده اهمیت دارد از چراغ هایی استفاده می کنند که CRI  بیش از 80 یا 90 داشته باشند.

 

*تعریف ضریب نمود رنگ: ضریبی است که میزان کافی بودن نور موجود برای تشخیص رنگ ها را با آن می سنجند.نمود رنگ نور خورشید برای چشم انسان بهترین است. ضریب نمود رنگ بین صفر و صد تعریف می‌شود که بهترین ضریب نمود رنگ ۱۰۰ و نوری که در آن تشخیص رنگ ناممکن باشد ضریب نمود رنگ صفر را خواهد داشت. نور خورشید دارای طیف نوری کامل است و در نتیجه امکان دیدن همه رنگ‌ها در زیر نور خورشید امکان‌پذیر است.در نتیجه هرچه عدد ضریب به 100 نزدیک تر باشد تشخیص رنگ ها بهتر خواهد بود.

ضریب CRI در فروشگاه ها،بوتیک ها، سوپرمارکت ها،موزه ها و نمایشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است برای اینکه اجناسی که در این مکان ها به عرضه گذاشته می شوند بهتر است به رنگ واقعی دیده شوند.

شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی محیط هم نقش مهمی در انتخاب ما دارند مثلا در انتخاب چراغ های صنعتی عواملی مثل رطوبت،درجه حرارت،گرد وغبار و... تاثیر مهمی در کیفیت عملکرد چراغ ها دارد.