بازرگانی شطرنجی به عنوان یکی از با سابقه ترین فروشگاه های حوزه قطعات الکتریک با قدمتی 25 ساله در استان گیلان با افتخار نمایندگی رسمی شرکت سیم و کابل سیمکو را داراست .شرکت سیم و کابل سیمکو یکی از باکیفیت ترین تولیدکنندگان سیم و کابل تخصصی در ایران است که از تاریخ 1347 پایه گذاری شده و از سال 1354 به منظور توسعه و تکنولوژی مدرن به استان گیلان رشت منتقل شد.شما می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی بازرگانی شطرنجی انواع سیم و کابل های سیمکو را سفارش و یا استعلام قیمت بگیرید.

از پرفروش ترین محصولات سیم و کابل سیمکو می توان از سیم های افشان :سیم 1/5 ، سیم 2/5 ، سیم 4 ، سیم 6 ، سیم دو زوج 06 ، سیم 6 زوج 06 ، کابل آنتن ، کابل 2/5*2 ، کابل 1/5*2 ، کابل 4*2 نام برد که بیشترین مصرف را در صنعت ساختمان سازی دارد.

-----------------------------------------------------------------------

آشنایی با انواع کابل،سیم وکاربرد آن ها و نکات جالب و خواندنی درباره سیم و کابل

در ابتدا با تعریفی از سیم شروع می کنیم.سیم چیست؟ در حوزه برق و الکتریسیته برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به مکانی دیگر از سیم استفاده می‌شود. ساختمان سیم ها: سیم ها از دو قسمت هادی و عایق تشکیل شده اند. هادی سیم ها عموما از جنس مس و یا آلومینیوم است ولی  از فلز مس به دلیل داشتن حجم کم و هدایت بهتر (نسبت به دیگر فلزات) بیشتر استفاده می شود. عایق سیم ها از موادی پلاستیکی است که آن را به صورت لایه ای روی هادی روکش میکنند جنس این پلاستیک ها پلی اتیلن است. پلی اتیلن یک پلیمر کریستالی است با ساختاری پارافینی که با روشهای گوناگون پلیمریزاسیون تهیه می شود و با درجات متفاوتی از نظر وزن مولکولی و چگالی در دسترس است.

سیم ها خود به 3 دسته تقسیم بندی می شوند

 1. سیم های مفتولی یا خشک : سیم مفتولی به صورت یک سیم مسی یک رشته است که به سیم خشک نیز معروف بوده ،در عکس مقابل سیم خشک را مشاهده می کنید.
 2. سیم های نیمه افشان: از لحاظ ساختاری و کاربردی سیم های نیمه افشان همانند سیم های خشک استفاده می شوند با این تفاوت که سیم های نیمه افشان انعطاف پذیری بهتری دارند و در مکان هایی که احتیاج به پیچ و خم و زاویه پذیری است استفاده می شوند.
 3. سیم های افشان: سیم های افشان از تعداد زیادی رشته های نازک از جنس مس (یا آلومینیوم) ساخته می شوند.اصطلاحا به آن ها سیم نرم نیز گفته می شود.بیشترین کاربرد سیم های افشان در صنعت ساختمان است. انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیم های خشک دارند.واحد اندازه گیری سیم و کابل ها براساس میلی متر مربع است. (square milimeter) 

کابل ها : با  در کنار هم قرار گرفتن چند سیم و نگهداری آن ها توسط روکش پلاستیکی (ژاکت) کابل پدید می آید.

در عکس بالا نمونه یک کابل آنتن (کواکسیال) را مشاهده می کنید.سیم ها ساختار ساده ای دارند یعنی یک رشته سیم + یک روکش عایق ،اما کابل ها معمولا بیشتر از یک عایق یا چند رشته سیم تشکیل شده اند.

از لحاظ ساختاری کابل های مخابراتی با کابل های صنعتی برق فشار قوی و فشار ضعیف تفاوت دارند اما به طور کلی می توان کابل ها را به دو قسمت اصلی هادی و عایق تقسیم بندی کرد. با توجه به کاربرد آن ها جنس، شکل، سطح مقطع ، تعداد هادی ها و عایق ها متفاوت هستند.این تفاوت ها موجب تقسیم بندی کابل ها میگردد.

دسته بندی 

برای شناسایی کابل‌ها از حروفی استفاده می‌شود که روی کابل‌ها نوشته شده‌است.متن زیر به برخی از این حروف که طبق استاندارد آلمان V.D.E می باشد اشاره می کند.

 1. N کابل با هادی مسی
 2. NA کابل با هادی ألومینیوم
 3. Y علامت عایق پرتو دور می‌باشد
 4. H علامت ورق متالیزه می‌باشد
 5. T سیم تحمل‌کننده در کابل کشی هوایی
 6. R حفاظت فولادی نواری شکل
 7. Y روکش کمربندی پرتو دور
 8. R هادی دایره‌ای شکل می‌باشد
 9. E هادی یک رشته و دایره‌ای می‌باشد
 10. M هادی چند رشته
 11. S هادی بشکل مثلث


تکمیل نوشته به زودی ......